Valentine Regatta Final Results Optimist Gold

February 7, 2010

Saint Petersburg Yacht Club
Valentine's Day Regatta
February 6-7, 2010
All Boats
Optimist Gold Class Series Summary
Pl. Sail # Name From Total 1 2 3 4 5 6
1 15588 Dane Wilson Santa Barbara YC 12 2 (3) 3 3 1 3
2 11 Luke Muller Coral Reef YC 13 1 1 2 1 (11) 8
3 15531 Eliot Caple Naples SC 16 7 6 1 (80\BFD) 1 1
4 17321 Wade Waddell Lauderdale YC 19 1 2 1 6 9 (15)
5 15705 Nic Muller Coral Reef YC 22 7 4 4 5 2 (78\BFD)
6 14144 Connor Swikart Shrewsbury YC 28 8 4 2 (12) 10 4
7 17824 Martina Sly Coral Reef YC 31 10 10 3 7 (19) 1
8 15727 Sean Brennan Coral Reef YC 32 9 9 11 1 (26) 2
9 17854 Conner Harding Naples Comm. SC 33 4 5 (79\BFD) 11 7 6
10 14595 Ethan Lounsbury USSCMC 35 5 2 7 14 (78\BFD) 7
11 16720 Jonathan Pottharst Southern YC 35 4 7 (23) 6 4 14
12 15704 Erik Weis Lauderdale YC 38 3 1 5 10 (79\BFD) 19
13 16653 Pierce de Boisblanc Southern YC 38 8 3 6 (20) 5 16
14 15535 Ivan Shestopalov Coral Reef YC 44 15 8 6 9 6 (20)
15 15503 Jeffrey Glosenger Lavallette YC; GSOT 47 14 15 9 2 (78\BFD) 7
16 9440 Will Livernois Davis Island YC; Team FOR 51 (80\OCS) 9 5 13 10 14
17 CAN1000 Allie Surrette RNSYS 51 13 7 (19) 9 16 6
18 18308 Ian MacDiarmid Boothbay Harbor YC 54 (29) 16 17 4 12 5
19 16310 Carter Pemberton Wianno YC 54 6 12 8 15 (17) 13
20 16465 Ben Kern Palm Beach YC 55 5 14 10 (80\BFD) 9 17
21 15014 Gantt Shiflet Davis Island YC 59 17 12 13 (31) 13 4
22 14716 Quinn Wilson Santa Barbara YC 61 19 (79\DNF) 8 3 5 26
23 14878 James Pulsford Lauderdale YC 67 (80\TLE) 21 20 10 11 5
24 17629 Liam McCarthy St Petersburg YC 70 12 8 (34) 32 3 15
25 18004 Charlie Lomax Annapolis YC 70 9 16 20 17 8 (28)
26 15775 Greiner Hobbs Davis Island YC 73 38 (79\OCS) 11 19 3 2
27 15973 Wiley Rogers Houston YC 76 19 10 7 (41) 32 8
28 18295 Nicholas Schultz Sarasota YSP 79 15 24 16 (80\BFD) 13 11
29 15299 Kathryn Booker Team FOR 82 21 15 17 (33) 20 9
30 17077 Patrick Shanahan Stamford YC 83 10 (78\DNF) 36 7 8 22
31 17216 Miguel Ferreira Santa Barbara YC 88 22 (78\DNF) 9 43 4 10
32 16719 Elizabeth Lisich Naples Comm. SC 89 18 23 (78\BFD) 5 27 16
33 15978 Ian Beck Houston YC 90 (34) 22 15 8 22 23
34 16432 Ford McCann Texas Corinthian YC 93 14 5 27 (36) 30 17
35 13726 Anna Weis Lauderdale YC 98 40 (78\DNF) 18 18 2 20
36 8483 Scott Sinks San Diego YC 102 (35) 19 31 19 14 19
37 11538 Hannah Polster Annapolis YC 102 (37) 25 15 18 26 18
38 17111 Kyle Schwitzer Annapolis YC 110 26 20 21 (43) 21 22
39 17395 Alex Conlan Little Egg Harbor YC 111 16 24 14 (80\BFD) 29 28
40 13265 Cameron Gise Hobcaw YC 112 26 28 18 24 16 (40)
41 16180 Nathan Fields Lauderdale YC 114 2 25 (78\BFD) 21 39 27
42 16013 Geoffrey Nelson Chandlers Landing YC 116 12 11 (79\BFD) 2 78\BFD 13
43 16702 Elizabeth Hansen Larchmont YC 116 25 26 (35) 35 6 24
44 14855 Abby Kardek Metedeconk River YC 118 21 23 (78\BFD) 13 35 26
45 14898 Tori Davis Naples SC 118 (39) 27 16 27 24 24
46 15527 Marshall McCann Texas Corinthian YC 120 20 18 (79\BFD) 17 33 32
47 6487 AJ Lettengarver USSCMC 121 32 (79\DNF) 23 14 14 38
48 17772 William Curtiss Lauderdale YC 121 22 20 (78\BFD) 30 15 34
49 17423 Dane Byerly Lakewood YC 127 11 22 12 (80\BFD) 79\BFD 3
50 17410 Sophie Kerr Texas Corinthian YC 127 20 11 28 (52) 31 37
51 13640 Collin Scoville Lakewood YC 131 31 13 19 31 (57) 37
52 16325 Madison Gates Sarasota YC 133 77\RAF 6 30 11 (79\BFD) 9
53 13766 Lauren Ayers Davis Island YC 133 13 18 24 38 40 (45)
54 18085 Connor Hennessey Team Gnarly 133 (77\DNF) 17 37 35 15 29
55 11898 Andrew Clarke Halifax Youth Sail. As. 133 17 (78\DNF) 37 25 25 29
56 16440 Julia Leighton Lauderdale YC 133 18 (78\DNF) 42 22 28 23
57 17006 Elizabeth Mignon Bay Head YC 135 43 29 32 8 23 (45)
58 17336 Colton Carnevale Davis Island YC 136 6 (79\OCS) 29 12 79\BFD 10
59 8187 Campbell Ross Texas Corinthian YC 136 23 14 45 (59) 19 35
60 1 Charlotte List Corinthian YC, Cape May 136 24 17 (79\BFD) 32 38 25
61 17848 Shawn Harvey Coral Reef YC 138 25 (79\DNF) 12 21 38 42
62 15630 Bailey Carter Davis Island YC 146 30 (79\DSQ) 32 23 27 34
63 14262 Nick Calhoun St Petersburg YC 147 46 (79\DNF) 13 15 34 39
64 15413 Nathan Freytag Lake Geneva YC 148 32 (79\DNF) 51 26 18 21
65 14917 Kyle Comerford Annapolis YC 153 11 13 22 (77\BFD) 51 56
66 17324 Sarah Alexander Annapolis YC 154 23 (78\DNF) 27 24 34 46
67 13130 Darby Reddaway Lake Lanier SC 157 31 21 33 (80\BFD) 42 30
68 12708 Martin Hood St Petersburg YC 160 28 (78\TLE) 31 29 29 43
69 15064 Skittles Ward Davis Island YC 162 35 29 (78\BFD) 37 36 25
70 16636 Harrison Hawk Annapolis YC 163 3 78\OCS 43 (80\BFD) 21 18
71 16234 Grace Adam East Greenwich YC 163 16 (79\DNF) 78\BFD 16 12 41
72 12488 Rose Edwards Chicago YC 165 27 28 (78\BFD) 45 18 47
73 14282 Antonia Bentel Seawanhaka Corin. YC 170 28 (78\DNF) 36 44 32 30
74 11437 Seth Rosenthal St Petersburg YC 180 77\DNF (78\DNF) 22 27 33 21
75 18083 Ryan Hennessey Team Gnarly 182 40 78\TLE 21 (80\BFD) 7 36
76 11550 Daniel Postell Lake Lanier SC 183 36 (78\TLE) 78\BFD 26 31 12
77 11486 Peter Sterflinger Centerport YC 183 27 (79\OCS) 78\BFD 28 17 33
78 17424 Hannah Steadman Fishing Bay YC 187 (80\DNF) 78\DNF 24 34 20 31
79 18122 Cameron Grubb Lauderdale YC 187 44 32 26 46 39 (58)
80 13596 Jack Ruggiero Metedeconk River YC 189 (80\DNF) 31 79\BFD 16 36 27
81 18124 Andrew Schoene Severn Sailing Assoc. 190 42 (79\TLE) 38 48 30 32
82 17200 Augie Dale Pewaukee YC 193 29 78\DNF 4 4 78\BFD (79\BFD)
83 16362 Patrick Mazzeo Beaufort Yacht & SC 193 42 (79\TLE) 38 41 37 35
84 13568 Davis Friend Southern YC 196 33 (79\DNF) 39 50 41 33
85 15565 Benjamin Kalish Sarasota Sail. Squad. 199 45 19 79\BFD (80\BFD) 25 31
86 14006 Boyd Housey Pass Christian YC 200 (77\TLE) 27 29 50 45 49
87 15633 Drummond Koppernaes Beaufort Yacht & SC 202 41 (78\TLE) 39 22 62 38
88 10859 Sofia Juster-Kruse St Petersburg YC 210 77\DNF (78\TLE) 26 30 41 36
89 17977 CJ Gilman Kittery Point YC 213 34 78\TLE 10 45 46 (79\DSQ)
90 14766 David Hein Edgewater YC 215 36 (78\DNF) 33 49 49 48
91 17850 Brandon Kirby Lauderdale YC 216 77\TLE (78\DNF) 30 63 35 11
92 13609 Charlie Curtis Davis Island YC 220 30 (79\DNF) 42 60 40 48
93 2805 Nick Stewart DBMS 221 44 (79\DNF) 40 42 48 47
94 15940 Pasha Vreeken Grosse Pointe YC 224 77\TLE (78\DNF) 25 42 24 56
95 8979 Alicia Muscato Venice YBA 224 24 30 79\BFD (80\BFD) 50 41
96 13200 Travis Tucker Lake Norman YC 226 (80\DNF) 79\DNF 28 36 44 39
97 15708 Jensen McTighe Lauderdale YC 240 (80\TLE) 78\DNF 41 20 44 57
98 13979 LeighAnn Collier Lk. Lanier SC; Prime Opti 240 38 (78\TLE) 34 56 55 57
99 11185 Matthew Burnham Fishers Island YC 241 77\DNF (79\DNF) 14 34 62 54
100 16030 Angelo Mehtala Sarasota YSP 244 (80\DNF) 79\DNF 45 80\BFD 28 12
101 14691 Kyle Dochoda Houston YC 244 77\DNF (79\DNF) 25 55 43 44
102 15756 William Gubbins Coral Reef YC 245 37 (78\TLE) 56 54 52 46
103 13387 Alek Calhoun St Petersburg YC 250 77\DNF (78\DNF) 47 29 47 50
104 17412 Matt Logue Riverside YC 253 46 (78\DNF) 78\BFD 25 54 50
105 17422 Macey McCann Texas Corinthian YC 253 77\TLE 26 (78\BFD) 39 46 65
106 13826 Sally Key Columbia YC 258 43 79\DNF 49 (80\BFD) 45 42
107 17332 Margaret MacCormack Toms River YC 262 41 (79\TLE) 78\BFD 33 57 53
108 17851 Stuart Henry Lake Geneva YC 269 (80\DNF) 79\DNF 79\DSQ 38 22 51
109 13899 Tom├ís Braly Pass Christian YC 273 77\TLE (78\TLE) 54 61 37 44
110 10301 Patrick Rose Fishers Island YC 275 33 (78\DNF) 46 66 66 64
111 88 Niko Lyons Clearwater CSC 275 39 (78\DNF) 50 69 56 61
112 14680 Brooke Conrad Manatee River PF 279 (80\DNF) 78\TLE 78\*1 28 43 52
113 9419 Olivier Grubb Lauderdale YC 279 (80\DNF) 78\DNF 58 46 48 49
114 18161 Richie Gordon Cedar Point YC 281 45 78\DNF (79\BFD) 37 78\BFD 43
115 11800 Claire Havig Naples Comm. SC 283 77\DNF (79\DNF) 52 57 42 55
116 11393 Sylvia Hopkins St Petersburg YC 285 77\DNF 78\DNF (79\BFD) 23 53 54
117 17145 Lucas Pierce Santa Barbara YC 286 77\DNF (79\DNF) 48 47 53 61
118 16008 Jordan Wiggins Lake Norman YC 286 (80\DNF) 78\DNF 50 49 58 51
119 16780 Nevin Avila St Petersburg YC 289 (80\DNF) 78\DNF 44 47 61 59
120 11370 Jameson Perry Mission Bay YC 291 (80\DNF) 78\DNF 55 44 50 64
121 9619 Kelly Milliken Lake Norman YC 291 (80\DNF) 79\DNF 51 53 49 59
122 13249 Tommy Calvy Pewaukee YC 296 (80\DNF) 79\DNF 43 80\BFD 54 40
123 15510 Andy Burns Davis Island YC 299 77\DNF 78\DNF (79\BFD) 40 51 53
124 6408 Luke Stocker Pettipaug YC 305 77\TLE 78\TLE (79\BFD) 62 23 65
125 14911 Lenox Butcher Texas Corinthian YC 305 (80\DNF) 78\DNF 46 40 63 78\DNF
126 17996 Ryan Callori Corinthian YC; FAST 305 77\TLE (78\TLE) 48 53 67 60
127 16727 Henry Chapman Nagawicka Lake YC 307 77\DNF (79\DNF) 40 77\BFD 47 66
128 18021 Samuel Baker US Keys 311 (80\DNF) 79\DNF 35 39 79\DNF 79\DNF
129 8188 Allyson Plessner Clearwater CSC 314 (80\DNF) 79\DNF 44 80\BFD 56 55
130 17235 Nicholas Giacobbe Mantoloking YC 317 (80\OCS) 79\DNF 41 80\BFD 55 62
131 14244 Sarah Streater Halifax Sailing Assoc. 317 (80\DNF) 79\DNF 59 51 61 67
132 15982 Gray Benson Tred Avon YC 320 77\DNF (79\DNF) 53 67 60 63
133 15646 Henry Hayden Sachem's Head YC 321 77\DNF (78\DNF) 53 68 60 63
134 14693 Taylor Fasolo Mantoloking YC 322 77\TLE 78\TLE (79\BFD) 51 64 52
135 9754 Stephanie Houck Annapolis YC 322 77\DNF (79\DNF) 54 65 59 67
136 7797 Ellen Fuller Chatham YC 323 (80\DNF) 79\DNF 55 57 66 66
137 16356 Gerard Eastman Seawanhaka Corin. YC 324 (80\TLE) 78\TLE 47 80\BFD 59 60
138 14846 Alec Emser Clearwater Comm. SC 324 (80\DNF) 79\DNF 58 56 63 68
139 16182 Paloma Ruiz-Ramon Davis Island YC 328 (80\TLE) 78\DNF 57 54 69 70
140 15084 Trevor Stone Sarasota YSP 331 77\DNF (79\DNF) 49 58 79\BFD 68
141 14246 Ben Coker Davis Island YC 335 (80\DNF) 78\DNF 78\BFD 52 65 62
142 9533 Kurban Ali St Petersburg YC 336 77\DNF (79\DNF) 56 70 64 69
143 16183 Sydney Timm   336 77\TLE (79\DNF) 59 71 58 71
144 17337 Noah Glosenger Lavallette YC; GSOT 342 (80\DNF) 79\DNF 57 48 79\DNF 79\DNF
145 15239 Alex Fasolo Mantoloking YC 344 77\DNF (79\DNF) 60 64 65 78\BFD
146 12239 Maya Kwasniewski Sarasota YSP 348 (80\DNF) 79\DNF 79\BFD 80\BFD 52 58
147 10722 Julia Fuller Chatham YC 351 (80\DNF) 78\DNF 78\BFD 55 68 72
148 3121 Madeline Pope Beverly YC 357 77\DNF 78\DNF 52 72 78\DNF (79\DNF)
149 15071 Calli Lewis Lauderdale YC 389 77\DNF (79\DNF) 78\DNF 77\DNF 79\DNF 78\DNF
150 14255 Zach Pettey Naples SC 389 77\DNF 78\DNF (79\DNF) 77\DNF 78\DNF 79\DNF
151 13344 Gray Kiger Norfolk YC 392 (80\DNF) 78\DNF 78\DNF 80\DNF 78\DNF 78\DNF
152 4911 Keen Butcher Texas Corinthian YC 396T (80\TLE) 79\DNF 79\DNC 80\DNC 79\DNC 79\DNC
152 15661 Claire Downing Davis Island YC 396T (80\DNF) 79\DNF 79\DNF 80\DNF 79\DNF 79\DNF
152 8430 Michael Haupt Southern YC 396T (80\DNF) 79\DNF 79\DNF 80\DNF 79\DNF 79\DNF
152 15784 Ian Jezak Lake Lanier SC 396T (80\DNF) 79\DNF 79\DNC 80\DNC 79\DNC 79\DNC